LogoRight.jpg
LogoLeft.jpg
    אודות הסופר דב בהט  
 
 

התמסרותו לגיאולוגיה ציוותה על דב בהט במשך השנים את ריסון תשוקתו לקריאת ספרות (עברית ואנגלית) וכתיבה בתחום זה, הדבר נמשך כמעט עד צאתו לגמלאות. מאז פרש מעיסוק מלא בגיאולוגיה החל דב בהט בגיל 70 בכתיבת ספרות עברית. כתיבה זו הניבה בגיל 75 רומן חברתי, פוליטי בשלושה חלקים, העוסק בתולדותיה של משפחת מיימון בארץ ישראל.

מלכודת הדבש, על יתרונותיה המסוימים, שיצרה האופנה בת ימינו, זו המעודדת יוצרים ישראלים להדגיש במרכז עבודותיהם (ברומן, בנובלה, במחזה או בספרות עיונית) את הישראלי המכוער והמנשל, מול הפלסטיני המוכה, לא פתתה את דב בהט. הוא עוסק ביהודי א“י המנסים להתגבר על חולשותיהם וקשייהם, כבני אדם הניצבים מול עבר מביך והווה בלתי סלחני.

מבנה היצירה הוא אימפרסיוניסטי במובן זה, שמשיחות המכחול המתערבבות זו בזו למארג צבעים עצמאיים בציור, מוחלפות ברומן במסכת זמנים עצמאיים היוצרים רצף הסטורי, לאורך מאה שנים, כולל עבר ועתיד.

הדמויות ברומן משקפות את החברה הישראלית העכשווית על לבטיה, פחדיה, תקוותיה ושאיפותיה. הוא מכיל עולמות משעשעים , אהבות שמחות , מצחיקות וגם עצובות. הספר מורכב בעיקרו מדיאלוגים מתובלים בהומור ואירוניה.

לעתים, לחשיפת ארועים במציאות הישראלית של ההווה, דמיון רב להתגלותם בעבר, באחד משלושת ספריו. ראה למשל, התחברותו המיוחדת של הפרופסור הבכיר לערביי ישראל בחלק הראשון של הטרילוגיה (2008).

הטרילוגיה

החלק הראשון של הטרילוגיה עוסק בניגודים. הוא מציב שני בני-דודים השייכים למשפחת מיימון ששואפים להרוג זה את זה, בתקופת מלחמת העולם הראשונה.

נישואיה הראשונים של אורכידיאה בחו“ל מוכחים כבלתי מספקים ולא מוצלחים. היא חוזרת לארץ ופוגשת את גיורא הגיאולוג. אורכידיאה היא הדמות המעורפלת על עטיפת הספר, שמדדה בין המדרגות במעלה הלוליני. האם יש בכך סמליות כלשהי?

מדהים לגלות שבימינו כל יהודי שלישי רואה את עצמו מתאים להיות ראש ממשלה. שני חלקי הרומן הראשונים מנסים לתהות על קנקנו של רם אלון, אביה של הרופאה אורכידיאה מיימון, קצין בכיר בצה“ל, ובהם חוזרת השאלה: מה עושה אותו ראוי, או בלתי מתאים להנהיג את המדינה, בהתמודדו נגד פרופסור בכיר מהאקדמיה?

הרומן פולש ליחסים שבינו לבינה. הוא בוחן את פני הקירבה והמסירות שבזוגיות, על רקע נצחונה המדכא של מחלת הסרטן, מול ההתרחקות וחוסר הנאמנות, שאינה מביאה מזור לבוגד. מופיע גם הקשר המופלא בין פרופ‘ יאנוש סלע ולני הצעירה, העולה מרוסיה. מה שנראה תחילה כאפיזודה חולפת, הופך לקשר עמוק בין שני בני אדם שיודעים לאהוב. יחסי השניים פרוסים לאורך שלושת חלקי הרומן.

ישנו נסיון אלים להכות בקשר שבין הון לשלטון במדינה, שנוחל תבוסה. מהי משמעותו של כשלון זה?

כל כולו של חלקה השני של הטרילוגיה הוא מאבקים. חלקם מילוליים ובאחרים נשפך דם. מוסיקת הרקע של הרומן משמיעה לכל אורכו את ציחצוח הלשונות של שלושה סוציאל-דמוקרטים. הם צודקים כל אחד בדרכו, מה שגורם לאי התאמה בין המנגנים, ולפעמים גם להשמעת זיופים. הבולטת ביותר היא דמותו של נדב חריף. הוא פטריוט המתעב אי-צדק, נפגע מהצלחתם של אחרים, ובשפתו המשובחת, במאמריו העתונאיים ובראיונות אחרים בתקשורת הוא מצליף ללא הרף במתנגדיו ומשבח את עצמו.

המגיעימניקים - הם אלה שמגיע להם יותר, כי אחיהם, משמש כתת-אלוף במפא“ת, או אבא היה שר הבטחון או ”מישהו“ אחר. הם מתחרים עם התמימים ומנצחים אותם, כי הם יודעים להשתמש בקומבינות. בין התמימים נמנה ד“ר יואב מיימון, בנם של גיורא ואורכידיאה מיימון, שחוזר מהשתלמות ממושכת בחו“ל ובתרמילו המצאה רבת ערך. אולם, המציאות הישראלית הבלתי מפרגנת חוסמת את המשך פיתוח המצאתו.

אחותו, ענת מיימון יפת התואר, מתמודדת עם שתי בעיות. האחת אישית: שד אחד שלה גדול יותר מהשד השני. והשניה אקדמית: היא עוסקת בשכחת שואות בהיסטוריה ובתיקון עוולות. היא מתמודדת עם הצביעות שמאפשרת מחילה לעמים שחטאו בעבר כמו ספרד ובריטניה ומתירה להם להטיף מוסר לעמים שאותם הם מאשימים כחוטאים בהווה. רעיונותיה גורמים לתסיסה אינטלקטואלית ברחבי העולם.

מכל מחזריה הרבים, בוחרת ענת בדודה, דני, שאביה מעריכו כאח פוחז. הוא פשוט גבר יותר מעניין מהאחרים.

פרק מיוחד מוקדש לקרבתה של אורכידיאה לבנה הבכור מתתיהו אשר גילה במסגרת מחקר מהפכני שערך, כי שנאה ושנאה עצמית הן ברות מדידה. האם השיטה אותה פיתח תהיה ראשיתה של המרת השנאות באהבות? בעת שהתרועע מתתיהו עם בני הקסטה הנמוכה בהודו, הוא גילה שהם נטולי שנאה לבני אדם אחרים.

רם אלון שכיהן כראש ממשלה ,עשה שלום עם הפלסטינים ומתוודה על שיקוליו ומניעיו לחתימת ההסכם שהביא לחלוקת הארץ לשני העמים. משפחתו נמנית עם אלו שנאלצו לשלם את המחיר הכבד של המלחמה שפרצה בעקבות השלום. בצלו של רם אלון בולט שבר מנהיגות מדאיג.

החלק השלישי של הטרילוגיה נע על הקו המשיק ריאליה לאוטופיה. דניאל, בנם של עולה מרוסיה ועולה מאתיופיה, מפתיע את המציאות הישראלית. הוא מנער את  הממסד המשמים, המאפשר למרכיביו הנבחרים והממונים להנות מפרותיו הבאושים, בעת שהם נעים בין הבוץ לביצה. האתגר שמציב דניאל בפניהם הוא לא פחות ממרידה בפוליטיקה העכשווית.

הילד אומץ על ידי ענת ודני, לאחר שהוריו הביולוגיים נהרגו, ועתה הוא מייצג את הדור חמישי במשפחת מיימון. הצליח העילוי הצעיר שנועד לו מעמד מטאורי בעולם האקדמי, והחליט להירתם למעמסה הפוליטית, להביא מזור לדמוקרטיה המדממת במדינתו, בעזרת כוחותיו המיוחדים המונהגים על ידי חכמתו, יושרו ואמינותו?

דניאל מצא זמן להינשא למיה בגיל צעיר והצליח לסחוף אחריו את מרבית הנוער שעזר לו להתגבר על הנשנושים הפוליטיים שבדרך.

אורכידיאה ממשיכה להתאבל על שתי הנפשות האהובות עליה שהלכו לעולמן, בנה ואביה. בעקר היא מתייסרת על מותו המר של מתי בנה, ואינה מתאוששת, עד שנולד נכדה הראשון. פעילותו של דניאל מעוררת בה כוחות עלומים חדשים, בעת שהיא ניצבת לימינו בחזית הפוליטית.

אהבתם הגדולה של פרופ‘ יאנוש סלע ולני נמשכת למרות חלוף השנים. היא מתבגרת והוא הופך מקשיש לתשוש. אל חייהם חודר יפתח בנו של יאנוש, שהגיע לביקור לאחר עשרות שנים של ניתוק הקשר המשפחתי. בצעירותו, הוא מאס במדינה על שלא האירה לו פנים, וירד לארה“ב. יפתח, לשעבר נהג טקסי בניו-יורק, מופיע עתה כנדבן עשיר שכולם חולקים לו כבוד.

רשימת היצירות הספרותיות מאת דב בהט

שנה

שם ההוצאה לאור

שם היצירה

מבנה

סוגה

2008

אופיר

אורכידיאה במעלה הלוליני

 

פרוזה

2009

אופיר

הוא ונכדו מתו בטרם עת

 

פרוזה

2010

אופיר ביכורים

דניאל שלי

 

פרוזה

2011

ספרי מקור-אסטרולוג

הנייתנים

מתוך קוורטט האחים

פרוזה

2011

ספרי מקור-אסטרולוג

נולדו בבית טוב

מתוך קוורטט האחים

פרוזה

2011

ספרי מקור-אסטרולוג

שני האחים

מתוך קוורטט האחים

פרוזה

2011

ספרי מקור-אסטרולוג

סופר עם תואר

מתוך קוורטט האחים

פרוזה

2012

ספרי מקור-אסטרולוג

נפרטיטי

מתוך נפרטיטי וסגולה מהנילוס לזמבזי

פרוזה

2012

ספרי מקור-אסטרולוג

סגולה

מתוך נפרטיטי וסגולה מהנילוס לזמבזי

פרוזה

2013

טוטם ספרים

יקיצת נשיקה

 

פרוזה

2014

טוטם ספרים

משפחת שטורך

 

פרוזה

2014

טוטם ספרים

אלופי החיים

 

שירה

2015

טוטם ספרים

הצפור והים

 

שירה

2015

טוטם ספרים

במשעול הקונספציות

סיפורים קצרים

פרוזה

2015

טוטם ספרים

מרד ההיפופוטמים

 

פרוזה

2016

טוטם ספרים

יום השנה

 

פרוזה

2017

טוטם ספרים

רומן עברי-גרמני

 

פרוזה

2018

טוטם ספרים

אשה חשובה מאד בעיר

סיפורים קצרים

פרוזה

2018

טוטם ספרים

חגיגת הפלנטות

 

שירה

 

מומחים כותבים על עבודותיו של דב בהט

שנה

שם ההוצאה לאור

שם היצירה

מבנה

סוגה

2016

טוטם ספרים

קונטרס מאמרים ושיחות

 

פרוזה

2018

טוטם ספרים

(נדרשות השלמות)

 

 

 

English by Dov Bahat

Type

 

Name of work

Publishing House

Year

Prose

 

Nefertiti

Astrolog Publishing House

2014

 

הקונטרס
 
מבין ספריו של פרופ' דב בהט
  
עשרות שנות הידברות עם מינרלים וסלעים הכשירו את הפרופסור לגיאולוגיה דב בהט לחצוב רומן אנושי...
 
המשך...
לרכישה
  
המשך הרומן החברתי-פוליטי העוסק במבוך בו שרויה תקופתנו, מבעד לעדשה הבוחנת את דורותיה השונים של משפחת מיימון...
המשך...
לרכישה
  
הספר השלישי והאחרון בסאגת משפחת מיימון נע על הקו המשיק ראליה לאוטופיה. כל כולו מתאר מרידה בפוליטיקה העכשווית...
המשך...
לרכישה
דף הבית | אודות | עלינו | צור קשר
                                                                        כל הזכויות שמורות לפרופ' דב בהט                                                                         099  בניית אתר